Czy zawsze można zwrócić towar?

Jak to jest z tym zwracaniem towaru (niewadliwego)?christmas-2947257_640

Otóż pogląd, iż można zwracać każdy towar bez podawania przyczyny jest błędny. Tak, tak, ciuchów też tak naprawdę nie można dowolnie zwracać, a to, że w reserved, croppie, promodzie, h&m można zwrócić towar do 25 miesięcy bez podawania przyczyny  wynika tylko i wyłącznie z dobrej woli firmy sprzedającej. Nie muszą tego robić.

Co innego jest z kupowaniem przez internet, bo prawie wszystkie towary (i usługi!) zakupione na odległość można “zwrócić” w zasadzie w terminie 14 dni. Taki towar odsyłamy na własny koszt. Ale to uprawnienie nie dotyczy absolutnie wszystkich towarów – nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość dotyczącej np. zakupu biletu lotniczego, produktów, które ulegają szybkiemu zepsuciu, specjalnie zaprojektowanych dla klienta itd.

Ważne

Prawo odstąpienia w terminie 14 dni od umowy zawartej na odległość dotyczy sytuacji, w której sprzedający jest przedsiębiorcą, a kupujący konsumentem! Jeśli więc towar kupujemy na allegro – warto upewnić się, że sprzedający jest przedsiębiorcą, np. wpisując jego dane na prod.ceidg.gov.pl.

Inną ważną rzeczą jest to, że niedopuszczalne jest uzależnienie przez sprzedawcę skuteczności odstąpienia od umowy od zwrotu produktów w oryginalnych, nienaruszonych opakowaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *