Kiedy trzeba założyć firmę?

Kiedy trzeba (1)

Bardzo popularny jest pogląd, że gdy wpadnie się na pewien pomysł biznesowy, to żeby sprawdzić go w praktyce, trzeba najpierw założyć firmę, odprowadzać składki ZUS i podatki, co nie jest do końca prawdą. Z jednej strony słyszałem kiedyś, że każdy przeciętny człowiek wpada kilka razy w roku na pomysł, który dałby mu miliony, gdyby tylko go zrealizował. Natomiast zgodnie z prawem nie mamy tak naprawdę obowiązku zakładania firmy jeszcze zanim sprzedamy pierwszy produkt, udzielimy pierwszej lekcji angielskiego, wykonamy pierwszą fryzurę. Spokojnie można dać sobie możliwość przetestowania pomysłu w działaniu i sprawdzenia, czy produkt/usługa ma wzięcie i czy dajemy radę w danej branży.

Działalność gospodarcza to „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”.

Z tego wynika przede wszystkim, że:

  • działalność musi być zarobkowa,
  • musi być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Pierwsza cecha raczej nie budzi większych wątpliwości – działalność gospodarczą wykonuje się po to, aby na niej zarobić – ważny jest tu ZAMIAR; robimy coś, aby mieć z tego zysk.
Często ważniejsze są jednak cechy zorganizowania i ciągłości.

Zorganizowanie – np. zgromadzenie i używanie materiałów, urządzeń, reklamowanie się, posiadanie strony www, urządzenie sobie swojego miejsca pracy, założenie rachunku bankowego.

Ciągłość to czynność, która się POWTARZA, jest REGULARNA oraz która jest nastawiona na DŁUŻSZY CZAS. Działalność musi być więc nastawiona na masowe działanie.

Zatem zakładanie działalności gospodarczej nie jest wymagane, aby np. od czasu do czasu sprzedać kilka przedmiotów za pomocą Allegro lub wykonywać okazjonalnie usługi.

Rozsądnym jest, aby najpierw zgromadzić wokół siebie klientów chętnych na nasze towary/usługi i dopiero potem zarejestrować działalność. Nie trzeba rzucać się od razu na głęboką wodę.

Ciekawostka:

Obowiązkowi odprowadzania składek ZUS podlega osoba, która FAKTYCZNIE wykonuje działalność gospodarczą, a więc jeśli dana osoba wciąż figuruje w ewidencji działalności gospodarczej, ale w rzeczywistości nie wykonuje tej działalności i zgłasza się do niej najlepsza na świecie instytucja, jaką jest ZUS, z wezwaniem do zapłacenia zaległych składek, to można bronić się właśnie w ten sposób – podnosząc, że wprawdzie w rejestrze widniejemy, bo zapomnieliśmy się wypisać, ale FAKTYCZNIE działalności nie wykonujemy albo że działalność ta nie ma już tych cech działalności gospodarczej, o których pisałem powyżej. Wielu przedsiębiorców, którzy zalegają ze składkami ZUS, może się bronić w ten właśnie sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *